Share:Share

2014 IEEE Broadcast Symposium Technical Program

15-17 October, 2014

Hilton Palacio Del Rio, San Antonio, TX

Program subject to change.

Wednesday, 15 October 2014

8:30AM - Tutorial - A discussion on the evolution of the broadcast networking requirements and the impact on plant architecture

Session Chair - Guy Bouchard, CBC Technology - Panel - Bill Hayes, Iowa Public Television

9:00AM - Evolution of the SDI standards Distribution Infrastructure - John Hudson, Semtech
9:30AM - In-plant Distribution infrastructure considerations for future television plant - Sara Kudrle, Miranda

BREAK

10:15AM - Copper/Fiber wiring considerations for in plant super high speed networks - Steve Lampen, Belden
10:45AM - Broadcast distribution media measurements strategies - Steve Holmes, Tektronix
11:15AM - Joint task force on networked media, an update on where we are and broadcast evolution strategies - Brad Gilmer, JTFNM

LUNCH - Keynote Speaker, Tom Silliman of ERI, Tower Safety

2:00PM - Tutorial - RF Radiation Exposure Safety Standards, Practices and Regulations

Session Chair - Robert Cleveland, Independent consultant and retired FCC expert on RF radiation safety

2:00PM - Standards of IEEE International Committee on Electromagnetic Safety (ICES) - C.K. Chou, Chairman of ICES TC95
2:30PM - FCC Policy on RF Exposure - Martin Doczkat, Technical Analysis Branch Chief (Acting), Office of Engineering and Technology (OET), Federal Communications Commission (FCC)
3:05PM - Practical Considerations - Robert D. Weller, P.E., VP for Spectrum Policy, NAB 

BREAK

3:50PM - Measurements and RF safety programs - Ric Tell (invited), Chair ICES TC95 Subcommittee 2 on Terminology, Symbols & Hazard Communications; Chair IEEE Committee on Man and Radiation
4:30PM - Examples of RF Exposure Problems - J. Hatfield, Hatfield and Dawson Consulting
5:00PM - Panel Q & A - All Presenters 

6:00PM - Welcome Reception

Thursday, 16 October 2014

8:30AM - Opening Remarks and Welcome - Roz Clark and Guy Bouchard

8:45AM -Regulatory Issues

Session Chair - Tom Silliman, ERI

8:45AM - ITU/WRC issues impacting international broadcast spectrum - Christine DiLapi, 
9:00AM - Update on: U. S. spectrum issues / spectrum auction / repacking - Bill Meintel, Meintel, Sgrignoli & Wallace
9:30AM - Potential Interference to C-Band Broadcast receive systems by newly proposed  IMT Mobile devices operating in the 3.6 GHz band - Guy Bouchard, CBC Technology 
10:15AM 
- 
Comparative Field Tests of DVB-T2 and ATSC, Kelly Williams, NAB

BREAK

10:45AM -Green Energy for Broadcast

Session Chair - Roswell Clark, Cox Media Group

10:45AM - LED High Intesity Strobe Systems - Les Kutasi, Dialight
11:15AM - Crest Factor Reduction - Tim Anderson, GatesAir
11:45AM - Modulation dependant Carrier Control - Chris Alexander, presented by Ben Dawson  

BTS/AFCCE LUNCH

2:00PM -Advanced Radio Transmission Systems

Session Chair - David Layer, NAB

2:00PM - Impulsive Noise Measurement in MW Band - Pablo Angueira, University of the Basque Country, Bilbao, Spain
2:30PM - Introduction of China Digital Radio in FM Band - Dr. Gao Peng, presented by Jian Song, Tsinghua University 

BREAK

3:15PM - All Digital Radio - David Layer, NAB
3:45PM - Digital Power Radio - Branimir R Vocjic, George Washington University

4:15PM - Closing Remarks - Rozwell Clark, Guy Bouchard 

6:00PM - Manufacturer's Reception

Friday, 17 October 2014

8:30AM - Advanced Technology Update for Broadcast Facilities

Session Chair - Paul Shulins, Greater Media Boston

8:30AM - Digital Audio Transport Update - Al Salci, SAS
9:00AM - AES67 -  Gregory Shay, Telos Alliance
9:30AM - Methods for Mitigating IP Network Packet Loss in Real Time Audio Streaming Applications - Junius Kim, GatesAir
10:00AM - SNMP and ME - Real-world tales of an Ancient Protocol in a Modern Broadcast Facility - Tony Peterle, Worldcast Systems

BREAK

10:45AM - Making Audio sound better one square wave at a time, or how an algorithm called "Undo" fixes audio - Leif Claesson, Omnia
11:15AM - Ratings Technology Measurement Methods - Paul Mears, Nielsen 

BTS/TAB Awards LUNCH

2:00PM - Future Broadcast TV Technology

Session Chair - Rich Chernock, Triveni Digital

2:00PM - ATSC 3.0 Overview -  Rich Chernock, Triveni Digital
2:30PM - Physical Layer - Luke Fay

BREAK

3:15PM - Transport/Management Layer - Charles Lo
3:45PM - Presentation Layer - Madeline Noland
4:15PM - Broadcast Station Architecture -  S. Merrill Weiss 

4:45PM - Closing Remarks - Rozwell Clark, Guy Bouchard

 

Last Updated on Thursday, 21 August 2014 09:05